RSHVK680M1UEH0002E is available for purchase but is not normally stocked.
Taiyo Yuden
In Stock: 500
In Stock: 0
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
RSHVK680M1UEH0002E
DigiKey Part Number
587-RSHVK680M1UEH0002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSHVK680M1UEH0002E
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSHVK680M1UEH0002E Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm