RAHTK680M1UEH0002E
DigiKey Part Number
587-RAHTK680M1UEH0002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
587-RAHTK680M1UEH0002ECT-ND - Cut Tape (CT)
587-RAHTK680M1UEH0002EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHTK680M1UEH0002E
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAHTK680M1UEH0002E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Taiyo Yuden
Applications
General Purpose
Series
Features
Anti-Vibration
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C