MCASU105SCG470JFNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 8.405
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
YAGEO
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
47 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
MCASU105SCG470JFNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASU105SCG470JFNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU105SCG470JFNA1J
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASU105SCG470JFNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)