AU025A470JA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 42.051
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 40.540
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
47 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
AU025A470JA72A
DigiKey Part Number
478-AU025A470JA72ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU025A470JA72A
Description
LD SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)