MCASH105SB7472MFCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 16.683
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
4700 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
MCASH105SB7472MFCA01
DigiKey Part Number
587-MCASH105SB7472MFCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASH105SB7472MFCA01
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASH105SB7472MFCA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)