LLXBD6060WHL2R2N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 96
In Stock: 0
Datasheet
Image for LLXBD6060WHL2R2N is not available
LLXBD6060WHL2R2N
DigiKey Part Number
587-LLXBD6060WHL2R2NTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXBD6060WHL2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 3.7A 26 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 3.7 A 26mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
68MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A