LCXND6060WHL2R2NMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060WHL2R2NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND6060WHL2R2NMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND6060WHL2R2NMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060WHL2R2NMG
Description
FIXED IND 2.2UH 3.7A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.7 A 20mOhm 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
68MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)