LLXBD6060MKT100ME is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Shielded Wirewound Inductor 1 A 235mOhm 2424 (6060 Metric)
LLXBD6060MKT100ME
DigiKey Part Number
587-LLXBD6060MKT100METR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXBD6060MKT100ME
Description
FIXED IND 10UH 1A 235 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
235mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1A