LCXND6060MKT100MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060MKT100MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060MKT100MMG
Description
FIXED IND 10UH 1.2A 200 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 200mOhm 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
200mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)