LLBHB1608KKTR24NG is available for purchase but is not normally stocked.
Taiyo Yuden
In Stock: 70
Datasheet
In Stock: 0
240 nH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 49mOhm Max 0603 (1608 Metric)
LLBHB1608KKTR24NG
DigiKey Part Number
587-LLBHB1608KKTR24NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLBHB1608KKTR24NG
Description
FIXED IND 240NH 2.3A 49 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.65A
DC Resistance (DCR)
49mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)