LLBHB1608KKTR24N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 70
Datasheet
In Stock: 0
240 nH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 49mOhm Max 0603 (1608 Metric)
LLBHB1608KKTR24N
DigiKey Part Number
587-LLBHB1608KKTR24NTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLBHB1608KKTR24N
Description
FIXED IND 240NH 2.3A 49 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.65A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
49mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)