MBR10200CTH is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 103
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3
MBR10200CTH
DigiKey Part Number
1801-MBR10200CTH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10200CTH
Description
DIODE ARR SCHOT 200V 10A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBR10200CTH Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 10 A