VT10200C-M3/4W
DigiKey Part Number
VT10200C-M3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VT10200C-M3/4W
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 5A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VT10200C-M3/4W Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A