RNF14FTD560R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
Similar
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 694
KOA Speer Electronics, Inc.
560 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNF14FTD560R
DigiKey Part Number
RNF14FTD560R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FTD560R
Description
RES 560 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNF14FTD560R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)