RNF14FBD560R is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 694
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 1.069
560 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNF14FBD560R
DigiKey Part Number
738-RNF14FBD560R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FBD560R
Description
RES 560 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNF14FBD560R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)