CVH550K20T is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
910 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
CVH550K20T
DigiKey Part Number
738-CVH550K20T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH550K20T
Description
VARISTOR 910V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
560J
Capacitance @ Frequency
480 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V