CVQ550K20BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
910 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
CVQ550K20BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ550K20BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ550K20BL1
Description
VARISTOR 910V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
560J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
480 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V