KA3005PE+
DigiKey Part Number
2260-KA3005PE+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KA3005PE+
Description
KA3005PE+ PROGRAMMABLE DC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30V Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 5A Output 150W Features Adjustable or Fixed Selection Switch, Programmable, Regulated, RS-232, USB Interface
Category
Number of Characters
8
Manufacturer
SRA Soldering Products
Size / Dimension
10.250" L x 6.100" W x 4.300" H (260.35mm x 154.94mm x 109.22mm)
Packaging
Box
Features
Adjustable or Fixed Selection Switch, Programmable, Regulated, RS-232, USB Interface
Part Status
Active
Power (Watts)
150W
Type
Bench (AC to DC)
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 20mV; 0.5% + 5mA
Voltage - Supply
110 ~ 220VAC
Voltage Regulation - Line
0.01% + 3mV
Number of Outputs
1
Voltage Regulation - Load
0.01% + 2mV
Voltage - Output
0 ~ 30V
Current Regulation - Line
0.1% + 3mA
Current - Output
0 ~ 5A
Current Regulation - Load
0.1% + 5mA
Display Type
Digital
Ripple
2mV rms, 3mV rms