KA3005DE
DigiKey Part Number
2260-KA3005DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KA3005DE
Description
KA3005DE DIGITAL CONTROL DC LINE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 5A Output Features Adjustable or Fixed Selection Switch, Regulated
Category
Number of Characters
8
Manufacturer
SRA Soldering Products
Size / Dimension
10.250" L x 6.100" W x 4.300" H (260.35mm x 154.94mm x 109.22mm)
Packaging
Box
Features
Adjustable or Fixed Selection Switch, Regulated
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 20mV; 0.5% + 5mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.01% + 3mV
Voltage - Supply
110 ~ 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.01% + 2mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.1% + 3mA
Voltage - Output
0 ~ 30V
Current Regulation - Load
0.1% + 5mA
Current - Output
0 ~ 5A
Ripple
2mV rms, 3mV rms