510CAA50M0000AAGR is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
Direct
Cardinal Components Inc.
Direct
Cardinal Components Inc.
Raltron Electronics
In Stock: 358
Diodes Incorporated
In Stock: 513
Golledge Electronics Ltd
Taitien
QST
In Stock: 793
Shenzhen SCTF Electronics
Shenzhen SCTF Electronics
Suntsu Electronics, Inc.
In Stock: 990
New at DigiKey
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
510CAA50M0000AAGR
DigiKey Part Number
863-510CAA50M0000AAGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510CAA50M0000AAGR
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
26mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
18mA