25YXG4700MEFCCA18X35.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 217
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 807
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
25YXG4700MEFCCA18X35.5
DigiKey Part Number
25YXG4700MEFCCA18X35.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXG4700MEFCCA18X35.5
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXG4700MEFCCA18X35.5 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.954 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.22 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C