MAL213656472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 807
Datasheet
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213656472E3
DigiKey Part Number
MAL213656472E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213656472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 100 Hz
Impedance
21 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C