RT9198-25GBR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 35.845
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5R
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9198-25GBR
DigiKey Part Number
1028-RT9198-25GBRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9198-25GBR
Description
IC REG LIN 2.5V 300MA SOT23-5R
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
PSRR
60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5R
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA