MIC5306-2.5YD5-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.202
Datasheet
Similar
Richtek USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Richtek USA Inc.
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5306-2.5YD5-TR
DigiKey Part Number
576-2854-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5306-2.5YD5-TR
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5306-2.5YD5-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
PSRR
62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V