AT25SF161B-SSHD-T
DigiKey Part Number
1695-AT25SF161B-SSHD-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1695-AT25SF161B-SSHD-TCT-ND - Cut Tape (CT)
1695-AT25SF161B-SSHD-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT25SF161B-SSHD-T
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Detailed Description
FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 108 MHz 7 ns 8-SOIC
Clock Frequency
108 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
50µs, 1.8ms
Part Status
Active
Access Time
7 ns
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)