AT25SF161B-SSHD-B
DigiKey Part Number
1695-AT25SF161B-SSHD-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT25SF161B-SSHD-B
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Detailed Description
FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 108 MHz 7 ns 8-SOIC
Clock Frequency
108 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
50µs, 1.8ms
Part Status
Active
Access Time
7 ns
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)