PG0083.472NL
DigiKey Part Number
553-3652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0083.472NL
Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 38 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Wirewound Inductor 4.5 A 38mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)