HCP0704-4R7-R
DigiKey Part Number
513-1645-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1645-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1645-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCP0704-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 5A 29.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 29.5mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29.5mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Tolerance
±25%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)