AGN260S24X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for AGN260S24X is not available
AGN260S24X
DigiKey Part Number
255-AGN260S24X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGN260S24X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
4.8 kOhms
Coil Current
5 mA