AGN260S24W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for AGN260S24W is not available
AGN260S24W
DigiKey Part Number
255-AGN260S24W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGN260S24W
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
4.8 kOhms
Coil Current
5 mA