OA254EC-UR-1WBIP68A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 95 ~ 264VAC Round - 254mm Dia Ball 500.0 CFM (14.00m³/min) 2 Wire Leads
OA254EC
OA254EC-UR-1WBIP68A
DigiKey Part Number
1053-1881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-UR-1WBIP68A
Description
FAN 254X89MM 95-264VAC IP68/ATEX
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
OA254EC-UR-1WBIP68A Models
Category
Noise
56.0dB
Power (Watts)
22.00W
Series
RPM
1700 RPM
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
95 ~ 264VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
ATEX, CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Air Flow
500.0 CFM (14.00m³/min)
Current Rating (Amps)
0.210A
Static Pressure
0.480 in H2O (119.6 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C