OA254EC-UR-1WB
DigiKey Part Number
1053-1879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-UR-1WB
Description
EC FAN 254X89MM 95-264VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 95 ~ 264VAC Round - 254mm Dia Ball 500.0 CFM (14.00m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA254EC-UR-1WB Models
Category
Noise
56.0dB
Power (Watts)
22.00W
Series
RPM
1700 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
95 ~ 264VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
500.0 CFM (14.00m³/min)
Static Pressure
0.480 in H2O (119.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C