TM-7EX503 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 272
Datasheet
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 3.0 Turn Side Adjustment
TM-7EX503
DigiKey Part Number
563-TM-7EX503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM-7EX503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TM-7EX503 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
3.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.283" Face (8.20mm x 7.20mm)
Tolerance
±10%