TM-7ES503
DigiKey Part Number
563-TM-7ES503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM-7ES503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 3.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TM-7ES503 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
3.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.283" Face (8.20mm x 7.20mm)
Tolerance
±10%