UHD1H331MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHD1H331MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1H331MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD1H331MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.309 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.87 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C