UHD1H331MPD1TD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHD1H331MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT) UHD1H331MPD1TD-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHD1H331MPD1TD |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHD1H331MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.309 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.87 A @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 28 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |