PSMN017-30PL,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3.049
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 347
Datasheet
N-Channel 30 V 32A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN017-30PL,127
DigiKey Part Number
1727-7130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN017-30PL,127
Description
MOSFET N-CH 30V 32A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.7 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
552 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 10A, 10V