STP40NF03L
DigiKey Part Number
497-3187-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP40NF03L
Description
MOSFET N-CH 30V 40A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 40A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP40NF03L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
770 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
70W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 20A, 10V