PMEG100T20ELPX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-128/CFP5
SOD-128
PMEG100T20ELPX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T20ELPXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T20ELPX
Description
DIODE SCHOTT 100V 2A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
12 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.25 µA @ 100 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C