PHT6NQ10T,135 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PHT6NQ10T,135 |
Description | MOSFET N-CH 100V 3A SOT223 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 3A (Ta) 1.8W (Ta), 8.3W (Tc) Surface Mount SOT-223 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PHT6NQ10T,135 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 633 pF @ 25 V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 8.3W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package SOT-223 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 3A, 10V |