NTD3055-150-1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3.025
Datasheet
N-Channel 60 V 9A (Ta) 1.5W (Ta), 28.8W (Tj) Through Hole IPAK
NTD3055-150-1G
DigiKey Part Number
NTD3055-150-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTD3055-150-1G
Description
MOSFET N-CH 60V 9A IPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
280 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 28.8W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
IPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 4.5A, 10V