PESD36VS2UT-QR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 4.674
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
onsemi
60V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
PESD36VS2UT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD36VS2UT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD36VS2UT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD36VS2UT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD36VS2UT-QR
Description
TVS DIODE 36VWM 60VC TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
Ethernet, Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
17pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
60V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
160W