ESD2CAN36DBZRQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESD2CAN36DBZRQ1 |
Description | TVS DIODE 36VWM 61VC SOT233 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 61V (Typ) Clamp 4.3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 233W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 2.8pF @ 1MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 2 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 37.8V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61V (Typ) | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.3A (8/20µs) |