WRB1203S-1WR2
DigiKey Part Number
2725-WRB1203S-1WR2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRB1203S-1WR2
Description
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EN, UKCA
Current - Output (Max)
303mA