LM35-23B15 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
DComponents
In Stock: 2
Datasheet
Similar
DComponents
In Stock: 4
Datasheet
In Stock: 6
In Stock: 3
XP Power
In Stock: 5
FORTEC Power GmbH
In Stock: 1.921
TDK-Lambda
In Stock: 139
Delta Electronics
In Stock: 19
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
MORNSUN 305RAC AC-DC Converter - Reliable under All Conditions
LM35-23B15
DigiKey Part Number
2725-LM35-23B15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM35-23B15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 36W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
2.4 A