MS-252-031-325-220S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Canada Corporation - Military and Aerospace
Image for MS-252-031-325-220S is not available
MS-252-031-325-220S
DigiKey Part Number
4134-MS-252-031-325-220S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS-252-031-325-220S
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C