SZ1SMA17AT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
27.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
SZ1SMA17AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA17AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA17AT3G
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Capacitance @ Frequency
680pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A