SMAJ17AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 986
Littelfuse Inc.
27.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ17AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ17AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ17AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ17AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ17AH
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V