TAJE476M025RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.743
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 256
In Stock: 174
Similar
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
In Stock: 758
47 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TAJE476M025RNJ
DigiKey Part Number
TAJE476M025RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJE476M025RNJ
Description
CAP TANT 47UF 20% 25V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJE476M025RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V