TACT476M010RTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 578
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric), 1210 1Ohm
TACT476M010RTA
DigiKey Part Number
TACT476M010RTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACT476M010RTA
Description
CAP TANT 47UF 20% 10V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V